A módszerről.
A Dévény-módszer, azaz a Dévény Speciális manuális technika – Gimnasztika Módszer (rövidítve DSGM) nevét megalkotójának, Dévény Annának nevéről és a módszer két fő tevékenységi területének megnevezéséről kapta. A módszer hosszú évtizedek tapasztalatai alapján egy komplex rendszerré vált. Szemléletében teljesen eltér a hagyományos gyógytornától, új lehetőséget nyújt a mozgásproblémák gyógyításában.
A DSGM – egyedülálló módon - elkülöníti egymástól a gyógyítást és a fejlesztést. A gyógyítás jelenti a működés beindítását, vagyis a normál mozgásra képessé tevést. Ezt a speciális manuális technika segítségével lehet elérni. Ez a módszer alapja. A fejlesztés a már helyesen működő mozgás további finomítását, erősítését jelenti. Ezt biztosítja a speciális testképző gimnasztika, ami a módszer másik alappillére.
Imádott Babáim! Ügyesedjetek, okosodjatok, ne sírjatok sokat, mert egyszer rá fogtok jönni, hogy milyen fontos, amit most úgy éreztek, hogy nem szerettek. Mi nagyon vigyázunk rátok, én odaföntről is. A szívem mindig veletek van.
Dévény Anna (Panni néni)
A teljes értékű jövőért.
A speciális manuális technika (SMT) azáltal gyógyít, hogy egyrészt helyreállítja az izomzat normál állapotát, másrészt az inakban található idegvégződéseket – bőrön keresztül – ingerli. Az SMT technikát alkalmazva, - a DSGM-szakgyógytornász - változatos testhelyzetekben, speciális fogásmóddal kezeli a gyermeket.
E sajátos kezeléssel egyedülálló lehetőség nyílik az idegrendszer, az agy direkt ingerlésére. Speciális manuális technikát alkalmazva előkészítjük az izmokat a mozgásra. Az idegrendszert stimulálva beindítjuk – az adott életkornak megfelelő – mozgásokat. Alkalmazható koraszülötteken, újszülötteken, csecsemőkön, ill. minden életkorban és minden olyan esetben, amikor a mozgás szervrendszere érintett.
Kiknek ajánlott? Mely tünetek esetén érdemes szakember véleményét kérni?
Ha a gyermekorvos vagy a védőnő bármilyen eltérést lát.
Gyermekneurológus vagy ortopéd szakorvosi javaslat alapján.
A terhesség vagy a születés problémás volt (koraszülés, elhúzódó szülés, ikerterhesség).
Lelassult mozgásfejlődés.
Aszimmetrikus fejtartás (hason vagy háton fekvő helyzetben csak az egyik irányba szeret nézni a csecsemő).
Aszimmetrikus törzstartás (a mellkas és az alsó végtagok C formában „elhajlanak”).
Izomtónus problémák (feszes vagy laza izomzat, illetve izomtónus eloszlási zavar esetén).
Ha a csecsemő nem szeret hason feküdni.
A végtagok nehezen nyújthatók és problémás az öltöztetés, fürdetés, tisztába tevés.
Ortopédiai problémák (pl. dongaláb, ferde nyak, Pavlik kengyel levétele után).
Szoptatási gondok.
Tudjon meg még többet a Dévény Anna Alapítvány kiadványából.
A kezelés folyamata.
A módszer alkalmazása során a gyermek egész testét kezeljük a speciális manuális technikával. Mindez különböző testhelyzetekben történik, statikus és dinamikus módon. A kezelés során lesznek olyan testhelyzetek, amelyet a babák kevésbé kedvelnek. Lesznek az izomzatban olyan pontok, amelyek érintésre érzékenyek. A picik számára az idegen környezet és a szülő biztonságot nyújtó karjából való kiszakadás is ijesztő. Így lesznek könnycseppek és nehéz pillanatok. Ilyenkor minden eszközt bevetünk, hogy eltereljük a kellemetlen testérzetről a figyelmet, ezért mondókázunk, játszunk vagy egy kicsit megpihenünk. Egy bátorító szülői ölelés csodákra képes.
IN MEMORIAM
Örökkön őrizzük tanításod.
Ritka az olyan nagyszerű egyéniség, aki több területen –talán minden tekintetben – kiváló. Akinek személyisége, tehetsége, gyógyító tevékenysége és embersége egyaránt példakép, életében és a földi pályáról való távozása után is. Dévény Anna öröksége elkísér minket.