top of page

Ép idegrendszer és megfelelő izomzat mellett is lehetnek egy csecsemő mozgásfejlődésében megtorpanások. Az első életév során a babának meghatározott mozgásfejlődési szakaszokon kell végighaladnia.

Ezen nagymozgások megjelenésének sorrendje ideális esetben a következő:

1.   Forgás
2.   Gurulás
3.   Hason körbekúszás
4.   Kúszás
5.   Mászás

6.   Önálló felülés

7.   Kapaszkodva felállás

8.   Oldalazás bútorok mellett

9.   Önálló járás

jatekos-pic-A-min.png

A módszerről.

Fontos, hogy a baba minden mozgásfejlődési szakaszon, a megfelelő időben és a megfelelő sorrendben haladjon át. Ezáltal lesz biztosítva az idegrendszer érése. A kúszás és a mászás, mint keresztezett mozgásformák nemcsak érlelik az idegrendszert, hanem a jobb és bal agyfélteke működését is összehangolják. Minden szülő számára ismert az a tény, hogy a csecsemőkori mozgásfejlődés eltérései (kimaradt fejlődési szakaszok, felcserélődött mozgásformák) a későbbi életszakaszban (óvódás vagy iskoláskorban) figyelmi és tanulási nehézségeket okozhatnak.

Játékos gyógytorna

Mire érdemes szülőként figyelnünk? Hogy alakul a baba mozgásfejlődése?

jatekos-pic-01.png

1-3 hónapos kor.

Az első hónapoktól kezdődően

tegyük hasra a picit. Amikor éber és aktív, akkor ebben a helyzetben tudja gyakorolni a fejemelést és a fejfordítást. A hason fekvésben alvással töltött idő nem számít gyakorlásnak.

jatekos-pic-02.png

4-5 hónapos kor.

Fontos, hogy a baba minden irányba megtanuljon forogni.  Változó, hogy ez hátról hasra vagy hasról hátra mozdulattal kezdődik. Az biztos, hogy az
oldalra fordulás és az oldalt fekvésben való játék is fontos állomás.

jatekos-pic-03.png

5. hónapos kor.

Az 5. hónaptól várjuk a nyújtott kartámasz megjelenését, amelynek megléte fontos lesz a mászás megkezdéséhez.

jatekos-pic-04.png

6-7 hónapos kor.

Gurulás, körbekúszás, kúszás megjelenése a 6.-7. hónap körül jellemző. Ebben a korban a kúszás a babák látásfejlődését is segíti, így a mozgásforma kiemelt fontosságú.

jatekos-pic-06.png

8-9 hónapos kor.

8.-9. hónapban a baba megtanul mászni, feltérdelni. Önállóan felülni. Fontos hogy ne ültessék a picit! Az ülést onnantól tekintjük önálló ülésnek, ha ebbe a helyzetbe úgy kerül a baba,
hogy ehhez a saját izomerejét használja.

jatekos-csere-min.png

10-11 hónapos kor.

A baba egy igazi energiabomba. Ügyesen, gyorsan mászik. Bútoroknál felkapaszkodik, feltérdel és az egyik lábával előre lépve feláll. Majd az egyensúly fejlődésével oldalazni kezd. A visszaülés kezdetben fenékre huppanás, kis gyakorlás után a leguggolás is menni fog. 

jatekos-pic-07.png

12 - 16 hónapos kor.

Az első önálló lépéseket a baba egy éves kora körül várjuk. Ettől lehetnek egyéni eltérések 12 - 16 hónapos kör között.

A legfontosabb tényező az, hogy a járást megelőzően a baba a mozgásfejlődés
minden jelentős állomásán haladjon át!

Ebben tudok segítséget nyújtani.

jatekos-bottom-csere-min.png

Eszterlánc gyógytorna

Amennyiben szükséges megsegítem az éppen soron következő mozgásforma megjelenését. Legyen az a forgás, a kúszás, a mászás vagy éppen a felállás. Sokkal könnyebb egy harmonikus és szabályos mozgás kialakítása a megfelelő időben, mint egy rosszul rögzült mozgásminta korrigálása. Ennek figyelembe vételével elmondható, hogy minél hamarabb adunk egy kis segítséget, annál gyorsabban fogunk tudni eredményt elérni, ahol cél egy minőségi és szabályos mozgásforma kialakítása.

bottom of page